Spider Plant. A very adaptable houseplant with attractive variegated foliage and tiny white flowers. Max Height 45cm. Max Spread 45cm. Flowers June to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Chlorophytum cosmosum ‘Variegatum’
A very adaptable houseplant with attractive variegated foliage and tiny white flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Chlorophytum |
|---|---|
| Species | cosmosum |
| Varietry | 'Variegatum' |
| Common Name | Spider Plant |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 45cm |
| Family | Anthericaceae/Liliaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, cream |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division, Layering |
Related products
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
