Spider Plant. A very adaptable houseplant with attractive yellow striped foliage and tiny white flowers. Max Height 35cm. Max Spread 35cm. Flowers June to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Chlorophytum ‘Mandaianum’
A very adaptable houseplant with attractive yellow striped foliage and tiny white flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Chlorophytum |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Mandaianum' |
| Common Name | Spider Plant |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 35cm |
| Family | Anthericaceae/Liliaceae |
| Spread | 35cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, yellow |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division, Layering |
Related products
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
