Kangaroo Vine. An excellent foliage plant with bold toothed leathery leaves. Max Height 2m. Max Spread 1.6m. Flowers April to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Cissus antarctica ‘Minima’
An excellent foliage plant with bold toothed leathery leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cissus |
|---|---|
| Species | antarctica |
| Varietry | 'Minima' |
| Common Name | Kangaroo Vine |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 2m |
| Family | Vitaceae |
| Spread | 1.6m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Whiteflies |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
