Kangaroo Vine. An excellent vigorous foliage plant with bold toothed leathery leaves. Max Height 4m. Max Spread 4m. Flowers April to July. Fruits August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Cissus antarctica
An excellent vigorous foliage plant with bold toothed leathery leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cissus |
|---|---|
| Species | antarctica |
| Varietry | |
| Common Name | Kangaroo Vine |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 4m |
| Family | Vitaceae |
| Spread | 4m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | black |
| Fruits When | August |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Whiteflies |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
