An attractive plant with glossy foliage and small scented flowers followed by fruits.Feed with citrus food during the summer. Full sun, Water thoroughly before planting.
Citrus Bush 15 Ltr
An attractive plant with glossy foliage and small scented flowers followed by fruits
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Citrus |
|---|---|
| Species | Bush |
| Varietry | 15 Ltr |
| Common Name | |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.6m |
| Family | Rutaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, June |
| Colour Fruit | yellow |
| Fruits When | September, December |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Water with tepid water, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | |
| Propagation |
Related products
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
