Seville Orange. An attractive plant with glossy leaves and small scented flowers followed by red tinged orange fruits. Max Height 1.6m. Max Spread 1.2m. Flowers April to June. Fruits September to December. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Citrus aurantium
An attractive plant with glossy leaves and small scented flowers followed by red tinged orange fruits
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Citrus |
|---|---|
| Species | aurantium |
| Varietry | |
| Common Name | Seville Orange |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.6m |
| Family | Rutaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, June |
| Colour Fruit | orange |
| Fruits When | September, December |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Water with tepid water, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
