Lemon. An attractive plant with glossy foliage and small scented flowers followed by lemon fruits. Max Height 1.6m. Max Spread 1.2m. Flowers April to June. Fruits September to December. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Citrus limon
An attractive plant with glossy foliage and small scented flowers followed by lemon fruits
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Citrus |
|---|---|
| Species | limon |
| Varietry | |
| Common Name | Lemon |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.6m |
| Family | Rutaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, June |
| Colour Fruit | yellow |
| Fruits When | September, December |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Water with tepid water, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
