Sweet Orange. An attractive plant with glossy foliage and small scented flowers followed lovely sweet oranges. Max Height 1.6m. Max Spread 1.2m. Flowers April to June. Fruits December to February. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Citrus sinensis ‘Washington’
An attractive plant with glossy foliage and small scented flowers followed lovely sweet oranges
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Citrus |
|---|---|
| Species | sinensis |
| Varietry | 'Washington' |
| Common Name | Sweet Orange |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.6m |
| Family | Rutaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, June |
| Colour Fruit | orange |
| Fruits When | December, February |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Water with tepid water, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
