Croton. An excellent foliage plant with narrow spirally twisted green leaves variegated red and orange. Max Height 1m. Max Spread 90cm. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Codiaeum ‘Tortile’
An excellent foliage plant with narrow spirally twisted green leaves variegated red and orange
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Codiaeum |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Tortile' |
| Common Name | Croton |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1m |
| Family | Euphorbiaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red, orange |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
