An attractive succulent with fleshy grey frosted white leaves and fleshy tubular yellowish-red flowers. Max Height 90cm. Max Spread 45cm. Flowers August to October. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cotyledon orbiculata
An attractive succulent with fleshy grey frosted white leaves and fleshy tubular yellowish-red flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cotyledon |
|---|---|
| Species | orbiculata |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | grey, white |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
