Earth Star. A striking houseplant with attractive strap-like banded foliage forming a flat star shaped rosette. Max Height 12cm. Max Spread 60cm. Flowers June to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 65°F / 17°C.
Cryptanthus fosterianus
A striking houseplant with attractive strap-like banded foliage forming a flat star shaped rosette
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cryptanthus |
|---|---|
| Species | fosterianus |
| Varietry | |
| Common Name | Earth Star |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 12cm |
| Family | Bromeliaceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green, brown |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 65°F / 17°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Water with rain water, Water with tepid water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Feed |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
