Zebra Plant. A striking houseplant with attractive strap-like banded foliage forming a flat star shaped rosette. Max Height 12cm. Max Spread 40cm. Flowers June to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 65°F / 17°C.
Cryptanthus zonatus
A striking houseplant with attractive strap-like banded foliage forming a flat star shaped rosette
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cryptanthus |
|---|---|
| Species | zonatus |
| Varietry | |
| Common Name | Zebra Plant |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 12cm |
| Family | Bromeliaceae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green, brown |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 65°F / 17°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Water with rain water, Water with tepid water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Feed |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
