Cyclamen. A very beautiful houseplant with heart shaped leaves and shuttlecock-like flowers. Max Height 15cm. Max Spread 10cm. Flowers October to March. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cyclamen persicum Puppet Series
A very beautiful houseplant with heart shaped leaves and shuttlecock-like flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cyclamen |
|---|---|
| Species | persicum |
| Varietry | Puppet Series |
| Common Name | Cyclamen |
| Flower Colour | white, red, pink, purple, salmon |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 15cm |
| Family | Primulaceae |
| Spread | 10cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | October, March |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep dry when summer dormant, Water with tepid water, Water with rain water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Botrytis, Red spider mite |
| Maintenance | Dead heading |
| Propagation | Seed |
Related products
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
