Cyclamen. A very beautiful houseplant with heart shaped marbled leaves and shuttlecock-like flowers. Max Height 25cm. Max Spread 20cm. Flowers October to March. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cyclamen persicum Rex Series
A very beautiful houseplant with heart shaped marbled leaves and shuttlecock-like flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cyclamen |
|---|---|
| Species | persicum |
| Varietry | Rex Series |
| Common Name | Cyclamen |
| Flower Colour | white, red, pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 25cm |
| Family | Primulaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, silver |
| Flowers From | October, March |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep dry when summer dormant, Water with tepid water, Water with rain water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Botrytis, Red spider mite |
| Maintenance | Dead heading |
| Propagation | Seed |
Related products
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
