Cyclamen. A very beautiful houseplant with heart shaped leaves and double shuttlecock-like flowers. Max Height 30cm. Max Spread 25cm. Flowers October to March. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cyclamen persicum ‘Vogt’s Double’
A very beautiful houseplant with heart shaped leaves and double shuttlecock-like flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cyclamen |
|---|---|
| Species | persicum |
| Varietry | 'Vogt's Double' |
| Common Name | Cyclamen |
| Flower Colour | pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 30cm |
| Family | Primulaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | October, March |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep dry when summer dormant, Water with tepid water, Water with rain water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Botrytis, Red spider mite |
| Maintenance | Dead heading |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
