An extremely beautiful orchid with mid green exotic looking flowers and red stripes and flecks on the lip. Max Height 60cm. Max Spread 80cm. Flowers December to February. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cymbidium Thurso
An extremely beautiful orchid with mid green exotic looking flowers and red stripes and flecks on the lip
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cymbidium |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | Thurso |
| Common Name | |
| Flower Colour | green, red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 60cm |
| Family | Orchidaceae |
| Spread | 80cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | December, February |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water with rain water, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Aphids, Whiteflies |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
