Umberella Plant. An easy to grow interesting foliage plant with grass-like leaves arranged on stiff stems forming an umbrella shape. Max Height 45cm. Max Spread 25cm. Flowers July to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cyperus gracilis
An easy to grow interesting foliage plant with grass-like leaves arranged on stiff stems forming an umbrella shape
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cyperus |
|---|---|
| Species | gracilis |
| Varietry | |
| Common Name | Umberella Plant |
| Flower Colour | brown |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 45cm |
| Family | Cyperaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Remove any dead or diseased wood |
| Pruning Time | Late Summer |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Divide every 3 years, Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
