Wild Carnation. A pretty flowering plant with strongly fragrant large blooms. Best kept cool. Max Height 40cm. Max Spread 20cm. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Dianthus caryophyllus
A pretty flowering plant with strongly fragrant large blooms. Best kept cool
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Dianthus |
|---|---|
| Species | caryophyllus |
| Varietry | |
| Common Name | Wild Carnation |
| Flower Colour | pink, purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 40cm |
| Family | Caryophyllaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Liquid feed fortnightly during growing season, Dead head after flowering |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Rusts, Slugs and snails, Aphids |
| Maintenance | |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
