Dumb Cane. A very handsome foliage plant with very large paddle shaped green and yellow leaves. Max Height 1.6m. Max Spread 80cm. Flowers April to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C. CAUTION toxic if eaten/skin and eye irritant.
Dieffenbachia bowmannii
A very handsome foliage plant with very large paddle shaped green and yellow leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Dieffenbachia |
|---|---|
| Species | bowmannii |
| Varietry | |
| Common Name | Dumb Cane |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.6m |
| Family | Araceae |
| Spread | 80cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright, Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, yellow |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | CAUTION toxic if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Layering |
Related products
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
