Dumb Cane. A very handsome foliage plant with large paddle shaped green leaves with sage-green markings and cream featherings. Max Height 1.2m. Max Spread 60cm. Flowers April to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C. CAUTION toxic if eaten/skin and eye irritant.
Dieffenbachia seguine ‘Tropic Snow’
A very handsome foliage plant with large paddle shaped green leaves with sage-green markings and cream featherings
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Dieffenbachia |
|---|---|
| Species | seguine |
| Varietry | 'Tropic Snow' |
| Common Name | Dumb Cane |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.2m |
| Family | Araceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright, Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, cream |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | CAUTION toxic if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Layering |
Related products
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
