An unusual succulent with fleshy wavy edged grey green leaves. Max Height 30cm. Max Spread 15cm. Flowers August to October. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Echeveria gibbiflora ‘Cristata’
An unusual succulent with fleshy wavy edged grey green leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Echeveria |
|---|---|
| Species | gibbiflora |
| Varietry | 'Cristata' |
| Common Name | |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 30cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 15cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, brown |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids, Vine weevils |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Place outdoors in the summer |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
