Arabrian Violet. A very neat and pretty free flowering houseplant with lavender-blue flowers with a yellow eye. Max Height 12cm. Max Spread 10cm. Flowers July to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Exacum affine ‘Blue Midget’
A very neat and pretty free flowering houseplant with lavender-blue flowers with a yellow eye.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Exacum |
|---|---|
| Species | affine |
| Varietry | 'Blue Midget' |
| Common Name | Arabrian Violet |
| Flower Colour | yellow, lavender |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 12cm |
| Family | Gentianaceae |
| Spread | 10cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Mist regularly, Dead head regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
