Weeping Fig. A very handsome foliage plant with glossy, leathery dark green leaves tapering to a twisted point. Max Height 3m. Max Spread 1.4m. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C. May cause skin allergy.
Ficus benjamina
A very handsome foliage plant with glossy, leathery dark green leaves tapering to a twisted point
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Ficus |
|---|---|
| Species | benjamina |
| Varietry | |
| Common Name | Weeping Fig |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 3m |
| Family | Moraceae |
| Spread | 1.4m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | May cause skin allergy |
| Pruning | Only prune if required to keep shape |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Layering, Stem cuttings |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
