Spider Lily. Beautiful soft sulphur yellow daffodil-like flowers with long narrow petals. Max Height 60cm. Max Spread 30cm. Flowers April to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Hymenocallis ‘Sulphur Queen’
Beautiful soft sulphur yellow daffodil-like flowers with long narrow petals
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Hymenocallis |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Sulphur Queen' |
| Common Name | Spider Lily |
| Flower Colour | yellow, green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 60cm |
| Family | Amaryllidaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Dead head after flowering, Keep dry when dormant, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Division, Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
