Spider Lily. Beautiful daffodil-like flowers with long narrow petals. Max Height 70cm. Max Spread 30cm. Flowers April to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Additional information
| Generic | Hymenocallis |
|---|---|
| Species | festalis |
| Varietry | |
| Common Name | Spider Lily |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 70cm |
| Family | Amaryllidaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Dead head after flowering, Keep dry when dormant, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Division, Seed |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
