Polka Dot Plant. An attractive houseplant with rich purple foliage. Max Height 60cm. Max Spread 45cm. Flowers August to November. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Hypoestes phyllostachya ‘Purpuriana’
An attractive houseplant with rich purple foliage
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Hypoestes |
|---|---|
| Species | phyllostachya |
| Varietry | 'Purpuriana' |
| Common Name | Polka Dot Plant |
| Flower Colour | lilac |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 60cm |
| Family | Acanthaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | purple |
| Flowers From | August, November |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching, Cut back flowered shoots to encourage new growth |
| Pruning Time | After flowering |
| Pests and diseases | Whiteflies, Powdery mildew |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
