Pink Jasmine. A beautiful flowering houseplant with salverform fragrant white flowers pink in bud. Max Height 3m. Max Spread 1m. Flowers December to March. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Jasminium polyanthum
A beautiful flowering houseplant with salverform fragrant white flowers pink in bud
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Jasminium |
|---|---|
| Species | polyanthum |
| Varietry | |
| Common Name | Pink Jasmine |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 3m |
| Family | Oleaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | Fast |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | December, March |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Thin out overgrown plants, Cut back flowered shoots to encourage new growth |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Aphids, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
