Primrose Jasmine. A beautiful flowering houseplant with salverform semi-double bright yellow flowers. Max Height 3m. Max Spread 1m. Flowers April to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Jasminum mesnyi
A beautiful flowering houseplant with salverform semi-double bright yellow flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Jasminum |
|---|---|
| Species | mesnyi |
| Varietry | |
| Common Name | Primrose Jasmine |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 3m |
| Family | Oleaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | Fast |
| Growth Habit | Upright, Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Thin out overgrown plants, Cut back flowered shoots to encourage new growth |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Aphids, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
