A very pretty houseplant with long, tubular, reddish-orange urn shaped flowers. Max Height 30cm. Max Spread 60cm. Flowers February to March. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Kalanchoe ‘Tessa’
A very pretty houseplant with long, tubular, reddish-orange urn shaped flowers.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Kalanchoe |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Tessa' |
| Common Name | |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 30cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | February, March |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season, Dead head after flowering |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Botrytis, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Seed, Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
