Herringbone plant. A spectacular foliage plant with deep green leaves and prominent red veins with a bold yellowish green band around the mid rib. Max Height 25cm. Max Spread 30cm. Flowers June to July. Partial shade. Min temp 50°F / 10°C.
Maranta leuconeura ‘Erythroneura’
A spectacular foliage plant with deep green leaves and prominent red veins with a bold yellowish green band around the mid rib
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Maranta |
|---|---|
| Species | leuconeura |
| Varietry | 'Erythroneura' |
| Common Name | Herringbone plant |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Partial shade |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 25cm |
| Family | Marantaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red, yellow |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Water with rain water, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
