Blushing Bromeliad. A striking houseplant with attractive strap-like foliage forming a flat star shaped rosette and unusual tubular flowers. Max Height 25cm. Max Spread 50cm. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Neoregella carolinae ‘Tricolor’
A striking houseplant with attractive strap-like foliage forming a flat star shaped rosette and unusual tubular flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Neoregella |
|---|---|
| Species | carolinae |
| Varietry | 'Tricolor' |
| Common Name | Blushing Bromeliad |
| Flower Colour | blue, red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 25cm |
| Family | Bromeliaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red, white |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Water with rain water, Water with tepid water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Feed, Keep the central 'vase' filled with water |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
