A very handsome fern with arching emerald green deeply divided linear fronds (leaves). Max Height 80cm. Max Spread 1.2m. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Nephrolepis cordifolia
A very handsome fern with arching emerald green deeply divided linear fronds (leaves)
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Nephrolepis |
|---|---|
| Species | cordifolia |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 80cm |
| Family | Nephrolepidaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale |
| Maintenance | Give a quarter strength foliar feed in the growing season, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
