Screw Pine. An attractive foliage plant with spirally arranged long arching strap-like leaves with a sharp serrated edge. Max Height 80cm. Max Spread 50cm. Flowers June to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Pandanus veitchii ‘Compacta’
An attractive foliage plant with spirally arranged long arching strap-like leaves with a sharp serrated edge
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Pandanus |
|---|---|
| Species | veitchii |
| Varietry | 'Compacta' |
| Common Name | Screw Pine |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 80cm |
| Family | Pandanaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | Slow |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Remove crossing branches to help framework |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
