An attractive foliage plant with deeply corrugated green leaves with darker stripes along the veins. Max Height 20cm. Max Spread 20cm. Flowers August to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Peperomia caperata ‘Emerald Ripple’
An attractive foliage plant with deeply corrugated green leaves with darker stripes along the veins
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Peperomia |
|---|---|
| Species | caperata |
| Varietry | 'Emerald Ripple' |
| Common Name | |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Piperaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Mound-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Water with rain water, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
