Pepper Face. An attractive foliage plant with stiff leathery leaves. Max Height 25cm. Max Spread 25cm. Flowers August to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Additional information
| Generic | Peperomia |
|---|---|
| Species | obtusifolia |
| Varietry | |
| Common Name | Pepper Face |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 25cm |
| Family | Piperaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Water with rain water, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
