An attractive foliage plant with silver-grey heart shaped leaves tinged copper. Max Height 20cm. Max Spread 15cm. Flowers August to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Peperomia griseoargentea
An attractive foliage plant with silver-grey heart shaped leaves tinged copper
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Peperomia |
|---|---|
| Species | griseoargentea |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Piperaceae |
| Spread | 15cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | grey, copper |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Water with rain water, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
