An attractive foliage plant with beautiful soft hairy leaves which are pale pink underneath. Max Height 50cm. Max Spread 45cm. Flowers August to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Peperomia verticilata
An attractive foliage plant with beautiful soft hairy leaves which are pale pink underneath
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Peperomia |
|---|---|
| Species | verticilata |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | white, green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 50cm |
| Family | Piperaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, pink |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Water with rain water, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
