Black Leaf Panamiga. An attractive foliage plant with glossy coppery-green foliage. Max Height 5cm. Max Spread 45cm. Flowers May to August. Partial shade and Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Additional information
| Generic | Pilea |
|---|---|
| Species | repens |
| Varietry | |
| Common Name | Black Leaf Panamiga |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Partial shade, Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 5cm |
| Family | Urticaeae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Low spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, copper |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Powdery mildew, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Division |
Related products
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
