Creeping Charlie. An attractive foliage plant with bright green quilted leaves. Max Height 5cm. Max Spread 30cm. Flowers May to August. Partial shade and Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Pilea nummularifolia
An attractive foliage plant with bright green quilted leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Pilea |
|---|---|
| Species | nummularifolia |
| Varietry | |
| Common Name | Creeping Charlie |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Partial shade, Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 5cm |
| Family | Urticaeae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Creeping |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Powdery mildew, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Division |
Related products
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
