Fairy Primrose. A pretty flowering plant with dainty pink, lilac or reddish flowers with a yellow eye. Max Height 40cm. Max Spread 20cm. Flowers February to April. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Primula malacoides
A pretty flowering plant with dainty pink, lilac or reddish flowers with a yellow eye
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Primula |
|---|---|
| Species | malacoides |
| Varietry | |
| Common Name | Fairy Primrose |
| Flower Colour | pink, lilac, red, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 40cm |
| Family | Primulaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect, Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | February, April |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite, Slugs and snails, Vine weevils |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
