Painted Tongue. A pretty free flowering houseplant with large funnel shaped velvety blooms. Max Height 60cm. Max Spread 30cm. Flowers June to October. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Salpiglossis sinnuata
A pretty free flowering houseplant with large funnel shaped velvety blooms
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Salpiglossis |
|---|---|
| Species | sinnuata |
| Varietry | |
| Common Name | Painted Tongue |
| Flower Colour | mixed colours |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 60cm |
| Family | Solanaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Dead head regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Botrytis, Aphids |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
