False Aralia. A graceful houseplant with finger-like lacy dark green almost black foliage. Max Height 1.6m. Max Spread 60cm. Flowers July to August. Fruits September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C. May cause skin allergy.
Schefflera elegantissima
A graceful houseplant with finger-like lacy dark green almost black foliage
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Schefflera |
|---|---|
| Species | elegantissima |
| Varietry | |
| Common Name | False Aralia |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.6m |
| Family | Araliaceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, August |
| Colour Fruit | black |
| Fruits When | September |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Keep just moist in winter, Liquid feed fortnightly during growing season, Mist regularly, Keep permanently moist |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | May cause skin allergy |
| Pruning | Remove crossing branches to help framework, Only prune if required to keep shape |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Scale, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
