Poor Man’s Orchid. A very pretty flowering plant with fern like foliage and masses of ‘orchid’ like flowers with contrasting markings. Max Height 25cm. Max Spread 25cm. Flowers April to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 40°F / 5°C.
Schizanthus pinnatus ‘Hit Parade’
A very pretty flowering plant with fern like foliage and masses of ‘orchid’ like flowers with contrasting markings
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Schizanthus |
|---|---|
| Species | pinnatus |
| Varietry | 'Hit Parade' |
| Common Name | Poor Man's Orchid |
| Flower Colour | mixed colours |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 25cm |
| Family | Solanaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright, Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 40°F / 5°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
