Poor Man’s Orchid. A very pretty flowering plant with fern like foliage and masses of ‘orchid’ like flowers. Max Height 25cm. Max Spread 20cm. Flowers April to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 40°F / 5°C.
Schizanthus pinnatus ‘Dwarf Bouquet’
A very pretty flowering plant with fern like foliage and masses of ‘orchid’ like flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Schizanthus |
|---|---|
| Species | pinnatus |
| Varietry | 'Dwarf Bouquet' |
| Common Name | Poor Man's Orchid |
| Flower Colour | mixed colours |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 25cm |
| Family | Solanaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright, Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 40°F / 5°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
