Brazilian Edelweiss. A pretty houseplant with tubular salmon or pinkish-orange flowers and sage green leaves covered with silvery white hairs. Max Height 30cm. Max Spread 30cm. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Sinningia canescens
A pretty houseplant with tubular salmon or pinkish-orange flowers and sage green leaves covered with silvery white hairs
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Sinningia |
|---|---|
| Species | canescens |
| Varietry | |
| Common Name | Brazilian Edelweiss |
| Flower Colour | salmon, pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 30cm |
| Family | Gesneriaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Keep dry when dormant |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Leafhoppers, Thrips |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
