Cardinal Flower. A pretty houseplant with stunning blood red hooded tubular flowers. Max Height 30cm. Max Spread 30cm. Flowers July to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Sinningia cardinalis
A pretty houseplant with stunning blood red hooded tubular flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Sinningia |
|---|---|
| Species | cardinalis |
| Varietry | |
| Common Name | Cardinal Flower |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 30cm |
| Family | Gesneriaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Keep dry when dormant |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Leafhoppers, Thrips |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
