Mind Your Own Business. An excellent spreading plant which produces mossy mounds of tiny leaves. Max Height 5cm. Max Spread 2m. Flowers July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Soleirolia (syn Helxine) soleirolii
An excellent spreading plant which produces mossy mounds of tiny leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Soleirolia (syn Helxine) |
|---|---|
| Species | soleirolii |
| Varietry | |
| Common Name | Mind Your Own Business |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 5cm |
| Family | Urticaceae |
| Spread | 2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Keep permanently moist |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
