Bird of Paradise. A stunning houseplant with exotic flowers and large attractive paddle shaped leaves. Max Height 80cm. Max Spread 80cm. Flowers April to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Strelitzia reginae ‘Humilis’
A stunning houseplant with exotic flowers and large attractive paddle shaped leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Strelitzia |
|---|---|
| Species | reginae |
| Varietry | 'Humilis' |
| Common Name | Bird of Paradise |
| Flower Colour | orange, yellow, blue |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 80cm |
| Family | Strelitziaceae |
| Spread | 80cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter, Allow compost to dry out between waterings |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
