A very pretty plant with masses of long lasting yellow spotted pink tubular flowers. Max Height 45cm. Max Spread 35cm. Flowers April to June. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Veltheimia bracteata
A very pretty plant with masses of long lasting yellow spotted pink tubular flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Veltheimia |
|---|---|
| Species | bracteata |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | yellow, pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 45cm |
| Family | Liliaceae |
| Spread | 35cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, June |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Keep dry when dormant |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Division, Seed |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
