Forest Lily. A very pretty plant with masses of long lasting bell-shaped brightly coloured flowers. Max Height 45cm. Max Spread 35cm. Flowers April to June. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Veltheimia capensis
A very pretty plant with masses of long lasting bell-shaped brightly coloured flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Veltheimia |
|---|---|
| Species | capensis |
| Varietry | |
| Common Name | Forest Lily |
| Flower Colour | pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 45cm |
| Family | Liliaceae |
| Spread | 35cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, June |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Keep dry when dormant |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Division, Seed |
Related products
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
